Na temelju članka 28. stavak 1. alineja 1. Zakona o zaštiti i spašavanju (''Narodne novine'', br. 174/04, 79/07, 38/09 i 127/10) i članka 23. Statuta Općine Rakovica (''Glasnik Karlovačke županije'' br. 21/09), Općinsko vijeće Općine Rakovica, na 20. sjednici održanoj dana 07.03.2011. godine, donosi
ZAKLJUČAK
o usvajanju Analize stanja sustava zaštite i spašavanja
na području Općine Rakovica u 2010. godini
I
Usvaja se Analiza o stanju sustava zaštite i spašavanja na području Općine Rakovica za 2010. godinu.
II
Analiza atanja iz točke I čini sastavni dio ovog Zaključka.
III
Ovaj Zaključak stupa na snagu danom donošenja, a objavit će se u ''Glasniku Karlovačke županije''.
KLASA: 214-05/10-01/07
URBROJ: 2133/16-11-13
Rakovica, 07.03.2011.
PREDSJEDNIK
Zoran Luketić, bacc.oec.
Na osnovu članka 28. Zakona o zaštiti i spašavanju (''Narodne novine'' br. 174/04, 79/07, 38/09 i 127/10), članka 4. i 23. Statuta Općine Rakovica (''Glasnik Karlovačke županije'' br. 21/09), Općinsko vijeće Općine Rakovica na svojoj 20. sjednici održanoj dana 07.03.2011. godine donosi
ANALIZU STANJA SUSTAVA ZAŠTITE
I SPAŠAVANJA
na području Općine Rakovica u 2010. godini
Odredbom članka 28. Zakona o zaštiti i spašavanju (''Narodne novine'' broj 174/04, 79/07, 38/09 i 127/10) određeno je da, u ostvarivanju prava i obveza u području zaštite i spašavanja, predstavnička tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave najmanje jednom godišnje u cjelini razmatraju stanje sustava zaštite i spašavanja, te donose smjernice za organizaciju i razvoj sustava zaštite i spašavanja.
Sustav zaštite i spašavanja je oblik pripremanja i sudjelovanja sudionika zaštite i spašavanja u reagiranju na katastrofe i velike nesreće, te ustrojavanje, pripremanje i sudjelovanje operativnih snaga zaštite i spašavanja u prevenciji, reagiranju na katastrofe i otklanjanju mogućih uzroka i posljedica katastrofa.
Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, u okviru svojih prava i obveza utvrđenih zakonom, uređuju, planiraju, organiziraju, financiraju i provode zaštitu i spašavanje na svome području.
Ova analiza uključuje sve poduzete aktivnosti u području zaštite i spašavanja u narečenom razdoblju.
Sukladno članku 28. Zakonu o zaštiti i spašavnju (''Narodne novine'' broj 174/04, 79/07, 38/09 i 12/10) daje se godišnje izvješće o stanju zaštite i spašavanja na području Općine Rakovica u toku 2010. godine.
- SUSTAV ZAŠTITE I SPAŠAVANJA
1.1 Stožer zaštite i spašavanja
Temeljem članka 9. stavka 3. Zakona o zaštiti i spašavanju (''Narodne novine'' broj 174/04, 79/07, 38/09 i 127/10), članka 10. stavka 1. Pravilnika o mobilizaciji i djelovanju operativnih snaga zaštite i spašavanja (»Narodne novine« broj 40/08 i 44/08), te Statuta Općine Rakovica, (''Glasnik Karlovačke županije'' broj 21/09) Općinsko vijeće Općine Rakovica donijelo je Rješenje o izmjeni i dopunama rješenja o imenovanju članova Stožera zaštite i spašavanja na području Općine Rakovica (''Glasnik Karlovačke županije'' br. 51/10).
Operativnim snagama zaštite i spašavanja na razini Općine Rakovica rukovodi i koordinira općinski načelnik, uz stručnu potporu stožera zaštite i spašavanja Općine Rakovica.
Načelnik Stožera zaštite i spašavanja Općine Rakovica po funkciji je i na temelju posebnih propisa zamjenik općinskog načelnika.
Stožer zaštite i spašavanja je stručno, operativno i koordinativno tijelo koje pruža stručnu pomoć i priprema akcije zaštite i spašavanja. Osniva se za upravljanje i usklađivanje aktivnosti operativnih snaga i ukupnih ljudskih i materijalnih resursa zajednice u slučaju neposredne prijetnje, katastrofe i veće nesreće s ciljem sprečavanja, ublažavanja i otklanjanja posljedica katastrofe i veće nesreće na području Općine Rakovica. U 2010. godini Stožer se sastao 10. ožujka kada je razmatrao izvješće za 2009. i smjernice za 2010. godinu.
Članovi Stožera pozivaju se u pravilu putem Županijskog centra 112.
U 2010. godini nije bilo potrebe za izvanrednim sazivanjem Stožera.
1.2 Procjena ugroženosti
Općina Rakovica sukladno zakonskim propisima ima izrađenu Procjenu ugroženosti civilnog stanovništva i materijalnih dobara od mogućeg nastanka prirodnih i civilizacijski katastrofa za grad Slunj, općine Rakovicu i Cetingrad, kojim su utvrđeni izvori mogućih prirodnih i civilizacijskih nesreća.
Sukladno članku 29. stavku 1. podstavku 1. Pravilnika o metodologiji za izradu procjena ugroženosti i planova zaštite i spašavanja (''Narodne novine'' broj 38/08), a na osnovu Zaključka Vlade Republike Hrvatske od 07. svibnja 2009. godine kojim je donijeta ''Procjena ugroženosti Republike Hrvatske od prirodnih i tehničko-tehnoloških katastrofa i velikih nesreća'' utvrđena je obveza izrade nacrta procjene ugroženosti Općine Rakovica.
Zaključkom općinskog načelnika Općine Rakovica, KLASA: 810-03/09-01/05, URBROJ: 2133/16-09-1 od dana 27.07.2009. godine, sukladno popisu pravnih osoba kojima je izdana suglasnost za obavljanje stručnih poslova u području planiranja zaštite i spašavanja, a na temelju prikupljenih ponuda kao najpovoljniji ponuditelj (kriterij odabira bila je najniža cijena) za izradu Procjene ugroženosti i Plana zaštite i spašavanja za Općinu Rakovica odabran je ovlaštenik ELKRON d.o.o., iz Pule, Giardini 2, 52100 Pula, čija ponuda iznosi 18.300,00 kn (slovima: osamnaesttisućakunai tristokuna). S navedenim ovlaštenikom zaključen je Ugovor br. 38/2009 o izradi Procjene ugroženosti stanovništva, materijalnih i kulturnih dobara i plana zaštite i spašavanja za Općinu Rakovica dana 10.08.2009. godine, KLASA: 810-03/09-01/05, URBROJ: 2133/16-09-3, te je u tijeku izrada potonje. ELKRON d.o.o. je tijekom 2010. godine dva puta dostavio izrađenu Procjenu ugroženosti stanovništva, materijalnih i kulturnih dobara i okoliša od katastrofa i velikih nesreća za područje Općine Rakovica i Zahtjeve zaštite i spašavanja u dokumentima prostornog uređenja Općine Rakovica, s pripadajućim zemljovidima te je za isto zatražena prethodna suglasnost Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Područnog ureda u Karlovcu (u daljnjem tekstu: Državna uprava). Državna uprava vratila je navedene akte na doradu, posljednji put na kraju 2010. godine te se čeka dorada istih od strane ovlaštenika ELKRON d.o.o.
1.3 Zaštita od požara
Općina Rakovica ima usvojen Plan zaštite od požara temeljen na Procjeni ugroženosti od požara, izrađen od strane Protection d.o.o., Umag, a prihvaćen od strane Općinskog vijeća Općine Rakovica dana 30. srpnja 2008. godine (KLASA: 021-05/08-01/07, URBROJ: 2133/16-08-4). Na 18. sjednici Općinskog vijeća dana 22. prosinca 2010. godine prihvaćene su izmjene i dopune Procjene ugroženosti i Plana zaštite od požara (''Glasnik Karlovačke županije'' br. 51/10).
U 2011. godine potrebno je izraditi Plan izgradnje protupožarnih prosjeka kroz moguće ugrožene šume na području Općine Rakovica koje su u vlasništvu fizičkih osoba.
1.4 Održavanje nerazvrstanih cesta u zimskom periodu
Općina Rakovica donijela je Odluku o obavljanju dijela poslova održavanja nerazvrstanih cesta na području Općine Rakovica kojom se dio poslova održavanja nerazvrstanih cesta na području Općine Rakovica povjerava trgovačkom društvu u vlasništvu Općine Rakovica SPELEKOM d.o.o. za komunalne usluge (''Glasnik Karlovačke županije'' br. 33/09), a uključuje i održavanje nerazvrstanih cesta u zimskom periodu (čišćenje, posipavanje i dr.).
1.5 Postrojbe i druge organizirane snage civilne zaštite
Općina Rakovica nema organiziranih postrojbi civilne zaštite, a potreba za osnivanjem istih utvrdit će se tijekom godine shodno utvrđenom stanju na terenu i raspoloživim financijskim sredstvima.
1.6 Informiranje javnosti
Vezano uz Vojno vježbalište Eugen Kvaternik te nekoliko gospodarskih subjekata kod kojih se javlja potencijalni rizik od onečišćenja okoliša ili drugih akcidentnih situacija (Benzinska postaja INA, Grabovac – objekt s eksplozivnim i opasnim tvarima (podzemni spremnici); Hotel Grabovac, Grabovac – objekt s nadzemnim spremnikom za plin – II kategorija ugroženosti; Autokamp Korana, Čatrnja – objekt s nadzemnim spremnikom za plin – II kategorija ugroženosti; Restora Marko, Oštarski Stanovi – objekt s nadzemnim spremnikom za plin; Restoran Sedra, Irinovac – objekt s nadzemnim spremnikom za plin; Pilana Drežnik Grad - drvena građa (skladišta); Pilana Rakovica – drvena građa (skladišta); Autokamp Turist – Grabovac (objekt s nadzemnim spremnikom za lož ulje); Osnovna škola Eugena Kvaternika u Rakovici – objekt s nadzemnim spremnikom za lož ulje; Područna škola Braće Pavlić u Drežnik Gradu – objekt s nadzemnim spremnikom za lož ulje; Područna škola Hrvatskih branitelja u Selištu Drežničkom - objekt s nadzemnim spremnikom za lož ulje; zgrada općinske uprave Općine Rakovica – objekt s nadzemnim spremnikom za lož ulje; Dom zdravlja Slunj, Ambulanta Rakovica – objekt s nadzemnim spremnikom za lož ulje) zaključeno je da treba utvrditi adekvatan način informiranja stanovništva o potencijalnim opasnostima i načinu postupanja u slučaju istih. Potrebno je prikupiti građu za tiskani materijal koji bi se dijelio mještanima.
Tijekom 2010. godine nije bilo problema u opskrbi pitkom vodom.
Nije bilo većih problema u vodovodnom sustavu i njegovom održavanju. Građani su pravodobno izvješteni o potrebi štednje vode tijekom ljetnih mjeseci.
2. VATROGASTVO
Na području Općine Rakovica ustojena su dva DVD-a, odnosno DVD Rakovica, s ukupno 180 članova (70 operativnih vatrogasaca) i DVD Drežnik Grad s ukupno 71 članom (54 operativnih vatrogasaca), koja djeluju u sklopu Vatrogasne zajednice županije Karlovačke, Područne vatrogasne zajednice Slunj.
Nisu zabilježeni požari većih razmjera izuzev manjih požara koje su sanirale postrojbe gore navedenih Dobrovoljnih vatrogasnih društava koji su većinom posljedica nemara prilikom poljoprivrednih radova i čišćenja zemljišta od zakorovljenosti. Isto tako bave se prijevozom vode domaćinstvima do kojih još nije izgrađena vodovodna mreža, te uređenjem mjesta.
Utvrđuje se nedostatak i dotrajalost vatrogasne opreme i vozila kod oba vatrogasna društva, te posjedovanje novoizgrađenih vatrogasnih domova.
3. UDRUGE GRAĐANA OD ZNAČAJA ZA ZAŠTITU I SPAŠAVANJE
3.1 Gorska služba spašavanja
Općina Rakovica nema sklopljen Ugovor o sufinanciranju programskih aktivnosti u 2010. godini s Hrvatskom gorskom službom spašavanja. U 2010. godini nije bilo potrebe za angažmanom GSS-a.
3.2 Lovačke udruge ''Golub'' i ''Medvjed''
Navedene udruge uključene su u motrenje, čuvanje i ophodnju otvorenog prostora u vrijeme najveće opasnosti od požara u suradnji s Hrvatskim šumama d.o.o.,Šumarija Rakovica i Policijskom postajom Slunj, te tijekom 2010. godine nisu zabilježeni veći požari od strane istih.
3.3 EKO UDRUGA ''Čuvari Korane''
EKO UDRUGA ''Čuvari Korane'' je organizirala, uz svoju redovnu djelatnost, nekoliko akcija čišćenja na području oko rijeke Korane.
4. SLUŽBE I PRAVNE OSOBE KOJE SE ZAŠTITOM I SPAŠAVANJEM BAVE U OKVIRU REDOVNE DJELATNOSTI
4.1 Hrvatski crveni križ – Gradsko društvo Crvenog križa Slunj
Kao humanitarna organizacija djeluje sukladno Planu i programu Hrvatskog Crvenog križa kroz slijedeće programe:
Pomoć u lokalnoj zajednici – Program obuhvaća rad na terenu, kao što su mali kućni popravci, donošenje potrebne humanitarne pomoći itd. korisnicima s područja Grada Slunja i Općina Rakovica i Cetingrad;
Pomoć i njega u kući – program u suradnji s Ministarstvom obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti kroz koji se pruža njega i pomoć starijim osobama u okruženju njihovog doma pomaganjem u održavanju osbne higijene, nabavki osnovnih živežnih namirnica, pospremanje i obavljanje drugihposlova u kući i sl. U obradi na podrućju Općine Rakovica ima 64 osobe za koje posao obavljaju dvije gerontodomaćice i dva pomoćna radnika;
Dobrovoljno darivanje krvi – program kroz koji se animiraju dobrovoljni darivatelji krvi, održava se u koordinaciji s Hrvatskim Crvenim križem, a za to su zadužena 2 zaposlenika stručne službe;
Služba traženja - koja se aktivira u punoj funkciji u vrijeme oružanih sukoba i prirodnih/elementarnih nepogoda, a to je i međunarodna obveza sukladno Međunarodnim konvencijama kojih je Republika Hrvatska potpisnica, koji posao obavlja jedan zaposlenik (Stručna služba GDCK Slunj);
Program upoznavanja s opasnošću od mina – temeljem Nacionalnog programa protuminskog djelovanja provodi se u cilju što manjeg stradavanja djece, mladih i odraslih od zaostalih mina, te se u tu svrhu održavaju aktivnosti predavanja, edukativne predstave i izložbe po školama i sl.;
Prva pomoć – pružanje prve pomoći obavljaju 3 ekipe/15 volontera, te program koji se sa licenciranim liječnicima predavačima vrši na održavanju tečaja osposobljavanja iz prve pomoći za vozače.
Djelatnost mladeži - provodi se edukacija prve pomoći za volontere članove mladeži i podmladka CK Slunj pripremajući ih za školska i županijska natjecanja iz prve pomoći;
Za djelovanje u interventnim timovima HCK i na međunarodnoj razini sa završenom obukom iz procjene situacije, veze i komunikacije, organizacije prihvata i smještaja, osiguranje pitke vode i minimalnih higijenskih uvjeta, sigurnosti i samozaštite u intervencijama, psihološke pomoći i podrške i službi traženja zaposlena su dva djelatnika, za pružanje psihosocijalne pomoći zaposleno je 6 djelatnika, te za mobilnost u intervencijama 3 zaposlena + 2 volontera.
4.2 Dom zdravlja Slunj, Ambulanta Rakovica
Organizirana je u sklopu mreže HZZO kao tim primarne zdravstvene zaštite. Isto tako sudjeluje u pružanju hitne medicinske pomoći za vrijeme radnog vremena, a izvan radnog vremena i neradnim danima pružanje hitne medicinske pomoći organizirano je preko DZ Slunj, u kojem tim participira davanjem dežurstava i pripravnosti, a osobito tijekom ljetnih mjeseci u tijeku turističke sezone.
4.3 SPELEKOM d.o.o. za komunalne usluge
Trgovačko društvo se bavi odlaganjem i zbrinjavanjem komunalnog otpada, sanacijom ilegalnih deponija otpada, održavanjem javnih površina, održavanjem grobalja, opskrbom pitkom, održavanjem vodovodne mreže, održavanjem čistoće, održavanjem nerazvrstanih cesta itd., te čišćenjem snijega na području Općine u zimskim uvjetima. Tijekom 2010. godine nisu zabilježene poteškoće u opskrbi pitkom vodom, a nisu zabilježene druge poteškoće u radu narečenog trgovačkog društva.
4.4 Ostale pravne osobe
Na području Općine Rakovica registrirane su i djeluju pravne i fizičke osobe koje se bave građevinskom, prijevozničkom, turističkom ili drugom sličnom djelatnošću od interesa za zaštitu i spašavanje, te se one po potrebi u slučaju izvanrednih situacija, a u suradnji s drugim nadležnim službama, mogu svojim zaposlenicima, poslovnim prostorima i postojećom mehanizacijom (Obrt za usluge teške mehanizacije Rendulić) uključiti u pomoć žrtvama većih nesreća i katastrofa. U 2010. godini nije bilo potrebe za angažiranjem istih.
U tijeku 2010. godine općina Rakovica je preko Policijske postaje Slunj izvještavana o manjim događinjima koja su vezana za remećenje javnog reda i mira, prometnim nezgodama i požarima za koje su angažirana Dobrovoljna vatrogasna društva. Crveni križ Slunj sukladno osiguranim sredstvima obilazi staračka , nemoćna i socijalno ugrožena domaćinstva. Centar za socijalnu skrb Slunj nadzire i osigurava uvjete za život socijalno ugroženih stanovnika Općine, razvija samopomoć, dobrosusjedske odnose i razne druge aktivnosti, te se izdvajaju sredstva za veterinarske usluge na području Općine.
Na temelju iznijetog i analizom utvrđenog stanja daje se slijedeći:
ZAKLJUČAK
Općina Rakovica ukupno gledajući je poduzela potrebne aktivnosti te uložila raspoloživa sredstva za razvoj sustava zaštite i spašavanja na svom području. Zbog svega toga može se reći da je sustav zaštite i spašavanja na području Općine dostigao zadovoljavajuću razinu.
U okviru raspoloživih financijskih sredstava nije bilo moguće paralelno razvijati i suvremeno opremati sve pojedine komponente sustava, zbog čega u daljnjem razvoju treba povesti računa o daljnjem razvoju svih komponenti.
Obzirom da je Općina Rakovica u 2010. godini izdvojila raspoloživa sredstva za razvoj sustava zaštite i spašavanja u iznosu, potrebno je, sukladno zakonskom obvezama (čl. 28. i 29. Zakona o zaštiti i spašavnju, ''Narodne novine'' br. 174/04, 79/07, 38/09 i 127/10) također i proračunu za 2011. godinu izvršiti zakonski obvezu osiguranja sredstava za razvoj sustava zaštite i spašavanja.
OPĆINSKO VIJEĆE OPĆINE RAKOVICA
PREDSJEDNIK
Zoran Luketić, bacc.oec.
IZVOD IZ PRORAČUNA OPĆINE RAKOVICA S ISKAZANOM FINANCIJSKIM SREDSTVIMA ZA ORGANIZACIJU I RAZVOJ SUSTAVA ZAŠTITE I SPAŠAVANJA U 2010. GODINI
Redni broj |
OPIS AKTIVNOSTI - POZICIJE |
Broj Pozicije Proračuna |
PLANIRANO (kn) |
IZVRŠENO (kn) |
1. |
Naknada vatrogascima za usluge gašenja požara |
111 114 |
0,00 |
- |
2. |
Veterinarske usluge i usluge uklanjanja i zbrinjavanja životinja |
213
|
10.000,00
|
2.909,58 |
3. |
Naknada za rad povjerenstava i komisija |
3 |
25.000,00 |
23.067,00 |
4. |
Pomoć i njega u kući (CK Slunj) |
270 |
66.000,00 |
66.000,00 |
5. |
Tekuća donacija HVIDR-i Slunj i UHBDR Slunj |
273 274 |
3.750,00 3.750,00 |
1.250,00 3.750,00 |
6. |
Tekuća donacija vatrogasnim društvima |
109, 110 112, 113 |
117.000,00 72.000,00 |
116.631,00 71.076,00 |
7. |
Tekuća donacija Područnoj vatrogasnoj zajednici Slunj |
118 |
2.500,00 |
750,00 |
8. |
Tekuća donacija lovačkim društv. |
277 |
7.500,00 |
3.750,00 |
9. |
Tekuća donacija CK Slunj |
271 |
15.000,00 |
15.000,00 |
10. |
Tekuća donacija udruzi Čuvari Korane |
279 |
2.250,00 |
2.250,00 |
11. |
Tekuća donacija Gorskoj službi spašavanja |
116 |
6.000,00 |
6.000,00 |
12. |
Naknada štete pravnim i fizičkim osobama (prirodne katastrofe i ostalo) |
148, 149 |
20.000,00 |
- |
13. |
Sanacija i uređenje divljih deponija |
210, 219 |
177.000,00 |
106.737,56 |
14. |
Tekuće donacije za osposobljavanje stožera |
115 |
10.000,00 |
- |
15. |
Izrada programa i planova zaštite i spašavanja |
117 |
25.000,00 |
- |
|
UKUPNO (kn): |
|
893.000,00 |
419.171,14 |
Napomena: unutar navedenih sredstava nalaze se sredstva koja se kroz realizaciju pojedinih programa troše i u svrhu zaštite i spašavanja.
Neki iznosi su se mijenjali izmjenama i dopunama proračuna tijekom godine te su pod planirano navedeni iznosi sukladno 3. izmjenama i dopunama Proračuna Općine Rakovica za 2010. godinu
Na temelju članka 28. stavak 1. alineja 1. Zakona o zaštiti i spašavanju (''Narodne novine'' br. 174/04, 79/07, 38/09 i 127/10) i članka 23. Statuta Općine Rakovica (''Glasnik Karlovačke županije'' br. 21/09), Općinsko vijeće Općine Rakovica, na 20. sjednici održanoj dana 07.03.2011. godine, donosi
ZAKLJUČAK
o donošenju smjernica za organizaciju i razvoj sustava
zaštite i spašavanja na području Općine Rakovica za 2011. godinu
I
Donose se smjernice za organizaciju i razvoj sustava zaštite i spašavanja na području Općine Rakovica za 2011. godinu.
II
Smjernice za organizaciju i razvoj sustava zaštite i spašavanja na području Općine Rakovicaza 2011. godinu čine sastavni dio ovog Zaključka.
III
Ovaj Zaključak stupa na snagu danom donošenja, a objavit će se u «Glasniku Karlovačke županije».
KLASA: 214-05/10-01/07
URBROJ: 2133/16-11-14
Rakovica, 07.03.2011.
PREDSJEDNIK
Zoran Luketić, bacc.oec.
Na osnovu članka 28. Zakona o zaštiti i spašavanju (''Narodne novine'' br. 174/04, 79/07, 38/09 i 127/10), članka 4. i 23. Statuta Općine Rakovica (''Glasnik Karlovačke županije'' br. 21/09), Općinsko vijeće Općine Rakovica na svojoj 20. sjednici održanoj dana 07.03.2011. godine donosi
SMJERNICE
za organizaciju i razvoj sustava zaštite i spašavanja na području općine Rakovica u 2011. godini
Sukladno razmjeru opasnosti, prijetnji i posljedica nesreće, većih nesreća i katastrofa utvrđenih Procjenom ugroženosti stanovništva,materijalnih i kulturnih dobara, a s ciljem zaštite i spašavanja ljudi,materijalnih dobara, te okoliša, kao i ravnomjernog razvoja svih nositelja sustava zaštite i spašavanja (civilne zaštite, vatrogasne postrojbe, stožeri, udruge građana od značaja za zaštitu i spašavanje, službe i pravne osobe koje se zaštitom i spašavanjem bave u okviru redovne djelatnosti) donose se smjernice za organizaciju i razvoj sustava zaštite i spašavanja u 2010. godini.
Smjernice se odnose na slijedeće subjekte:
1. SUSTAV ZAŠTITE I SPAŠAVANJA
-osposobljavanje članova Stožera zaštite i spašavanja,
-osposobljavanje,uvježbavanje i opremanje zapovjedništva pripadnika ustrojenih postrojbi i drugih snaga opremom, materijalno-tehničkim sredstvima,
-iskazivanje mogućnosti za osiguranje uvjeta za provođenje zbrinjavanja i sklanjanja ljudi i materijalnih dobara te drugih aktivnosti iz mjera zaštite i spašavnja sukladno Planu zaštite i spašavanja,
- na adekvatan način informirati mještane o potencijalnm opasnostima od onečišćenja okoliša ili drugih akcidentnih situacija održavanjem odgovarajućih predavanja, okruglih stolova i vježbi,
- u osnovnoj školi potrebno provoditi sustavnu edukaciju djece o prepoznavanju akcidentne situacije, te o postupcima koje treba poduzeti u slučaju iste.
2. VATROGASTVO (vatrogasno zapovjedništvo i postrojbe)
Dobrovoljna vatrogasna društva Rakovica i Drežnik Grad sukladno vlastitim Programima iskazati bitne odrednice materijalno-tehničkog razvoja (nabava opreme i vozila), razvoja kadrovskih kapaciteta (obuke, vježbe), sustava organiziranja i djelovanja (dežurstva i sl.), dodatni angažman u smislu razvoženja vode u sušnom periodu, a sve u svrhu uključivanja i djelovanja u sustavu zaštite i spašavnja na području Općine.
3. UDRUGE GRAĐANA OD ZNAČAJA ZA ZAŠTITU I SPAŠAVANJE (Gorska služba spašavanja, LOVAČKE UDRUGE GOLUB I MEDVJED, EKO UDRUGA „Čuvari Korane“)
- navedene udruge animirati za predviđanje i definiranje obveza u svojim razvojnim programima vezanim za zaštitu i spašavnje, te utvrditi aktivnosti koje će se financirati iz Proračuna općine,
4. SLUŽBE I PRAVNE OSOBE KOJE SE ZAŠTITOM I SPAŠAVANJEM BAVE U OKVIRU REDOVNE DJELATNOSTI (Dom zdravlja Slunj - Ambulanta Rakovica, Gradsko društvo Crvenog križa Slunj, Veterinarska stanica Slunj, Policijska postaja Slunj, Spelekom d.o.o. za komunalne usluge, Centar za socijalnu skrb Slunj, JU NP Plitvička jezera, Ceste Karlovac- ispostava Slunj, Vojno vježbalište Eugen Kvaternik, Hrvatske šume d.o.o. - Šumarija Rakovica) sve uključiti u ažuriranje i izradu potrebnih akata u svezi zaštite i spašavanja te ih upoznati s obvezama iz istih.
Potrebno je potaknuti Hrvatski crveni križ – Gradsko društvo Crvenog križa Slunj da organizira osposobljavanje mještana za njihovu samozaštitnu funkciju u izvanrednim situacijama, kao i ustrojavanje, obučavanje i opremanje ekipa prve pomoći za izvršenje zadaća u slučaju velikih nesreća, epidemija i oružanih sukoba. Za ovu ulogu potrebno je kvalitetno opremiti ekipe, kako bi mogle dati svoj doprinos u slučaju potrebe aktiviranja sustava zaštite i spašavanja.
Koordinaciju aktivnosti različitih službi, ustanova i drugih skupina građana u izvanrednim situacijama obavljat će općinski načelnik u suradnji sa Stožerom zaštite i spašavanja.
ZAKLJUČAK
Kao osnovni oblik organiziranja stanovništva za vlastitu zaštitu, te za pružanje pomoći drugima kojima je ta zaštita nužna, potrebno je osposobljavati i opremati stanovništvo za mogućnost pružanja osobne i uzajamne zaštite, osobito za slučajeve izvanrednih situacija nastalih uslijed prirodnih ili tehnoloških nesreća i katastrofa.
U toku 2011. godine potrebno je osposobiti Stožer zaštite i spašavanja za brzo i kvalitetno funkcioniranje u izvanrednim situacijama, kao i jačati dijelove sustava zaštite i spašavanja osposobljavanjem i opremanjem za djelovanje u izvanrednim situacijama.
Potrebno je nastaviti dobru suradnju s Područnim uredom za zaštitu i spašavanje Karlovac s ciljem jačanja i usavršavanja operativnih i drugih snaga zaštite i spašavanja na području Općine Rakovica.
OPĆINSKO VIJEĆE OPĆINE RAKOVICA
PREDSJEDNIK
Zoran Luketić, bacc.oec.
IZVOD IZ PRORAČUNA OPĆINE RAKOVICA S ISKAZANOM FINANCIJSKIM SREDSTVIMA ZA ORGANIZACIJU I RAZVOJ SUSTAVA ZAŠTITE I SPAŠAVANJA U 2011. GODINI
Redni broj |
OPIS AKTIVNOSTI - POZICIJE |
Broj Pozicije Proračuna |
PLANIRANO (kn) |
1. |
Veterinarske usluge i usluge uklanjanja i zbrinjavanja životinja |
214
|
25.000,00 |
2. |
Naknada za rad povjerenstava i komisija |
3 |
25.000,00 |
3. |
Tekuće donacije Dom zdravlja Slunj |
258 |
5.000,00 |
4. |
Tekuća donacija HVIDR-i Slunj i UHBDR Slunj |
260, 261
|
11.000,00 |
5. |
Tekuća donacija vatrogasnim društvima |
130 133 |
115.000,00 95.000,00 |
6. |
Tekuća donacija Područnoj vatrogasnoj zajednici Slunj |
137 |
2.000,00 |
7. |
Tekuća donacija lovačkim društv. |
263, 264 |
12.000,00 |
8. |
Tekuća donacija CK Slunj |
259-A |
15.000,00 |
9. |
Tekuća donacija udruzi Čuvari Korane |
265 |
3.000,00 |
10. |
Tekuća donacija Gorskoj službi spašavanja |
135 |
2.000,00 |
11. |
Sanacija i uređenje divljih deponija |
212,215-A |
120.000,00 |
12. |
Izrada programa i planova zaštite i spašavanja |
136 |
25.000,00 |
|
UKUPNO (kn): |
|
|
Napomena: unutar navedenih sredstava nalaze se sredstva koja se kroz realizaciju pojedinih programa troše i u svrhu zaštite i spašavanja.